
Implanty zębowe to mówią krótko metalowe słupki, które umieszcza się w kości szczęki za pomocą metod chirurgicznych. Jeśli są one dobrze ustabilizowane umożliwiają lekarzowi zamocowanie na ich podstawie sztucznych, bardzo trwałych zębów. Implanty są dobrze tolerowane przez organizm i z reguły bez problemu zrastają się z kością szczęki. Są one gwarancją stabilnej podpory dla nowych zębów. Wszelkiego rodzaju protezy oraz mosty, które są na nich montowane nie mogą się ani przesunąć ani przemieścić – jest to bardzo ważny aspekt tej metody wypełniania braków w uzębieniu szczególnie w przypadku jedzenia czy mówienia.
Jest to wspaniały komfort, którego nie odczuwają osoby korzystające z metod tańszych i bardziej prymitywnych. W Poznaniu dostępność tego rodzaju implantów jest już w tej chwili powszechna, dlatego nie ma potrzeby uciekania się do wyjazdów w celu uzupełniania braków w uzębieniu. Mosty i standardowe protezy bywają niezwykle niewygodne, powodują one nierzadko ból i powstawanie stanów zapalnych. Dyskomfort w tym przypadku powiększany jest jeszcze z powodu słabych mocowań i punktów podparcia. Implanty nie wymagają przygotowywania sąsiednich zębów – ani ich spiłowywania ani żadnej innej ingerencji. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić by móc skorzystać z dobrodziejstwa implantologii jest posiadanie zdrowych dziąseł oraz (co oczywiste) posiadanie odpowiedniej tkanki kostnej – ponieważ to właśnie ona stanowić będzie podstawię dla implantu. Również w okresie po wszczepieniu implantów niezwykle ważne jest zachowywanie właściwej higieny jamy ustnej i dbanie o zdrowie dziąseł. Wielkim minusem stosowania implantów jest ich wysoka cena.
Za bezpieczne uważa się wszczepy śródkostne (implanty wszczepiane do kości szczęki) oraz wszczepy podokostnowe (metalowa ramka mocowana do kości tuż pod dziąsłem). Trwałość implantu wynosi od dziesięciu do dwudziestu lat zależnie od jego położenia i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Zazwyczaj najkrócej wytrzymuje implanty trzonowców – które są zębami najbardziej obciążonymi.