Ortodonta Poznań

Poznań ortodonta

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korekcją złego ustawienia zębów, a nawet szczęki. Nie jest tajemnicą fakt, że pokrzywione zęby są trudniejsze w czyszczeniu oraz bardziej narażone na próchnicę i wszelkiego rodzaju choroby przyzębia. Dodatkowo obciążają one mięśnie żwacze – to również powodować może bóle głowy, karku, czy szyi – a nawet barków i pleców. Oczywiście skrzywiony zgryz ma negatywny wpływ na wygląd.

W ciągu ostatnich lat ortodoncja poczyniła ogromne postępy. Również w Poznaniu ortodonci stosują w tej chwili najnowocześniejsze zdobycze techniki stomatologicznej by naprawiać nasze krzywe zgryzy i wyrównywać to, co nierówne. Można więc powiedzieć,że leczenie ortodontyczne to nie tylko kwestia estetyki, ale też silny wpływ na poprawę naszego stanu zdrowia. Ortodoncja wzmacnia też nasze szanse na zachowanie własnego uśmiechu przez wiele lat.
Leczenie ortodontyczne może się okazać niezbędne u osób, u których stwierdzono takie problemy z uzębieniem, jak:
– Szpary – między zębami pojawiają się wolne przestrzenie. Wynikać one mogą z utraty zębów, ale nie muszą.
– Stłoczenie – za dużo zębów na małej przestrzeni. Nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym, niekiedy bardzo wykrzywiają
– Przemieszczenie linii środkowej – środek dolnych zębów przednich nie leży w jednej linii ze środkiem górnych zębów przednich.
– Zgryz otwarty – zęby tylne stykają się ze sobą, natomiast między bocznymi lub przednimi pozostają wolne przestrzenie
– Zgryz krzyżowy – zęby górne nie zachodzą z przodu zębów dolnych
– Wysunięcie żuchwy – dolne zęby wysunięte za bardzo do przodu, a górne cofnięte do tyłu
– Przodozgryz górny – górne zęby przednie wysunięte do przodu
Leczenie ortodontyczne polega na wykorzystaniu różnego rodzaju aparatów – ruchomych i stałych, które służą przemieszczaniu zębów, ale również wpływaniu na wzrost szczęk oraz ćwiczeniu mięśni. Działają one wywierając delikatny nacisk na szczękę lub same zęby. Oczywiście skuteczność zależy tutaj od wielkości zgryzu oraz powiązanych z nim problemów. Aparaty ortodontyczne stosowane są najczęściej i składają z takich elementów jak pierścienie, zamki i druty. Mocuje się pierścienie wokół zębów i w ten sposób kotwiczy cały aparat. Zamki natomiast przykleja się do powierzchni zębów. Zadaniem łuków jest przechodzenie przez zamki i połączenie z pierścieniami. Zaciskanie takiego łuku powoduje nacisk na zęby – ten właśnie zabieg prowadzi do ich stopniowego przemieszczania., co może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zamki natomiast reguluje się co miesiąc. Aparaty stałe są używane po to, aby kontrolować niepożądane nawyki (popychanie zębów językiem lub ssanie kciuka), które mają negatywny wpływ na zgryz. Stałe aparaty utrzymujące odstęp zakłada się na przykład dzieciom, które wcześnie tracą ząb – zwykle pozostają one na miejscu aż do pojawienia się zęba stałego. Zapobiega to wykrzywianiu się zgryzu. Wśród aparatów ruchomych wyróżnić możemy wyrównujące, utrzymujące odstęp, repozuycjonujące szczękę, separatory warg i policzków, ekspandery podniebne, wyciągi mocowane na głowie oraz ruchome klamry.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.