Protetyka Poznań

poznań protetyka

Protetyka jest w ostatnim czasie na fali wznoszącej. Coraz więcej pacjentów decyduje się na wypełnienie wolnych przestrzeni po utraconych lub uszkodzonych zębach. Dlatego też protetyka staje się niezwykle popularną dziedziną stomatologii nie tylko w Poznaniu.
Podstawowymi urządzeniami dla protetyki są korony i mostki. Są to elementy stałe, których nie można wyjmować tak jak protezy zębowe, żeby przeczyścić. Korony i mosty mocowane są do istniejących zębów (albo implantów). Można je zdejmować tylko z pomocą dentysty.

Korona to element służący całkowitemu przykryciu uszkodzonego zęba. Wzmacnia on ząb, ale też poprawia jego wygląd i kształt. Może zostać umieszczona na czubku implantu, by zastąpić ząb. Korony wykonuje się z porcelany lub ceramiki, mogą one zostać dopasowane do naturalnego zabarwienia reszty zębów. Wykonuje się je także ze złota oraz innych metali, a także akrylu. Zwykle są one bardziej wytrzymałe od koronek porcelanowych. Zwykle koronę stosuje się w momencie wystąpienia zbyt dużych ubytków w zębie, przy zabezpieczeniu zęba przed złamaniem, naprawie zęba złamanego, umocowania mostu, pokrycia zęba po leczeniu kanałowym, pokrycia zniekształconego zęba lub pokrycia implantu.
Mosty zalecane są w przypadku utraty jednego albo też większej ilości zębów, ponieważ powstałe w ten sposób szpary mogą powodować przesuwanie się pozostałych zębów do wolnych przestrzeni – oprócz zagrożenia wypadaniem psuje to zgryz. Mosty umieszcza się w wolnych przestrzeniach i mocuje do naturalnych zębów albo implantów. Filary służą za punkty kotwiczenia mostu.
Zanim wykona się koronę albo most trzeba zredukować rozmiar zęba, żeby korona lub most pasowały odpowiednio. Korony i mosty mogą służyć do końca życia, czasem jednak mogą się obluzować i wypaść. Przypadki uszkodzeń korony i mostów często mają ścisły związek z brakiem odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej – zdrowie dziąseł jest tutaj elementem kluczowym.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.